<

3 نکته برای پیشرفت بهتر و سریعتر در دنیای مهندسی شبکه

3 نکته برای پیشرفت بهتر و سریعتر در دنیای مهندسی شبکه

3 نکته برای پیشرفت بهتر و سریعتر در دنیای مهندسی شبکه

3 فروردین 1397  مجتبی دهقانی

3 نکته برای پیشرفت بهتر و سریعتر در دنیای مهندسی شبکه


مخاطب این مقاله چه کسانی هستند: همه علاقه مندان به مهندسی شبکه که برای پیشرفت سریعتر در دنیای شبکه و کسب شغل مورد نظر خود هیچ پارتی و رابطه ای ندارند!


اگر جزء آن دسته افرادی هستید که به مهندسی شبکه علاقه مندید اما نمی دانید چطور می توان بهتر و سریعتر در این حرفه پیشرفت کرد، پیشنهاد میکنم این مقاله را مطالعه کنید.

 یک داستان
ده سال پیش من هم مثل شما قصد داشتم در زمینه مهندسی شبکه که به شدت به آن علاقه مند بودم (و هستم) به شغل مورد نظر خودم دست پیدا کنم. اما چون در شهر بم (شهری کوچک و به تازگی زلزله زده در جنوب شرقی کشور  در استان کرمان) به تحصیل مشغول بودم و زندگی می کردم برای من بسیار سخت بود که در آن شهر کوچک در این زمینه بتوانم مشغول به کاری شوم چرا که در آن زمان در شهر مادر زادی من شبکه به آن صورت معنایی نداشت و کمتر کسی متاسفانه می دانست شبکه چیست؟!!! طبیعتا چون هیچ آشنایی با بازار کار و هیچ رابطه ای نداشتم و البته کسی هم نبود تا مرا راهنمایی کند، راه ها و ترفندهای مختلفی را برای ورود به بازار کار بکار گرفتم تا بالاخره توانستم در زمینه مهندسی شبکه کاری برای خودم ابتدا در شهر کرمان و سپس در تهران دست و پا کنم و رفته رفته راه پیشرفت با کمک و لطف خدا، دعای پدر و مادرم، تلاش های زیادم و اساتید دلسوزی که سر راه من قرار گرفت، باز شد البته این پروسه چهار سال طول کشید چهار سالی که شیب سختی هایش بسیار تند بود.

به مرور زمان و با کسب تجارب بیشتر شیب این سختی ها ملایم تر و ملایم تر شد و در آخر نتیجه این سختی ها راحتی و آسایش امروز من و خانواده من است.


اما آن زمان اگر کسی بود که مطالبی که در ادامه به شما خواهم گفت را به من گفته بود، قطعا من آن همه سختی نمی کشیدم و پیشرفتم سریع تر اتفاق می افتاد.

 

 

 حالا به سراغ 3 نکته ای که گفتم می رویم:
1-    فرصت های شغلی را بشناسید و برای آگاهی از آنها برنامه ریزی کنید!
دو نوع فرصت شغلی وجود دارد:
-    فرصت شغلی آشکار
-    فرصت شغلی پنهان


 چرا باید این فرصت ها را بشناسید؟
قطعا شما در همان ابتدای راه نخواهید توانست به جایگاه شغلی مورد نظر خود برسید یا در حوزه تخصصی که دوست دارید مشغول به کار شوید. بنابراین برای اینکه به هدف خود در زمینه کاری برسید و در حوزه تخصصی مورد علاقه خود (از شاخه ها و زیرشاخه های مهندسی شبکه) مشغول شوید، اطلاع از این فرصت های شغلی ضروری است.


دنیای مهندسی شبکه با همه پیچیدگی و گستردگی هایش در حوزه فنی و مدیریتی، دنیای کوچکی به لحاظ سطح روابط است به این معنی که در این دنیا اغلب افراد چه به عنوان کارشناس فنی، مدیر یا مدیرعامل یکدیگر را بطور مستقیم یا غیر مستقیم می شناسند. در چنین دنیای کوچکی مدیران شرکت ها یا با درج آگهی استخدام و بصورت علنی به دنبال کارشناسان و متخصصان مدنظر خود هستند که به این فرصت ها، فرصت های شغلی آشکار گفته می شود یا تنها با پرس و جو و درخواست شفاهی از کارشناسان و مدیران خبره مورد اعتماد خود (که اغلب دوستان، همکاران و آشنایان قدیمی هستند)، به دنبال نیروی موردنظر خود می گردند. به این فرصت ها فرصت های شغلی پنهان گفته می شود.


نکته ای که وجود دارد این است که فرصت های شغلی پنهان اغلب فرصت هایی هستند که برای جایگاه های شغلی متوسط و رده بالا در نظر گرفته می شوند و تنها افرادی برای این جایگاه ها مناسب اند که علاوه بر سابقه کاری و تخصص کافی و متناسب، به لحاظ اخلاق و رفتار نیز مورد اعتماد باشند. دو عامل اخیری که ذکر شد (قابل اعتماد بودن به لحاظ اخلاق حرفه ای و رفتار) باعث می شود اغلب اوقات مدیران به جای درج آگهی استخدام برای پیدا کردن چنین افرادی و تست کردن و زیرنظر داشتن این افراد جهت اطمینان از خصوصیات ذکر شده (سابقه کاری، تخصص، اخلاق و رفتار)، در بین همکاران فعلی و سابق، اساتید آشنا و کارشناسان قابل اعتماد به دنبال چنین افرادی باشند تا دغدغه کمتری نسبت به خصوصیات یاد شده داشته باشند.

تجربه ثابت کرده است که اکثر این فرصت ها از حقوق و مزایای خوبی برخوردار هستند و زمینه پیشرفت کاری مناسب تر و سریع تری را برای شما فراهم می کنند. بنابراین به شما قویاً پیشنهاد می کنم برای آگاهی از فرصت های شغلی پنهان برنامه ریزی کنید. بله! برنامه ریزی کنید.
خب گفتیم برنامه ریزی کنید حالا چطور برنامه ریزی کنید؟ ساده است اما زمان بر. شما می توانید با شبکه سازی (نه پارتی سازی) برای سه یا چهار سال آینده خود و برای آگاهی از این فرصت ها برنامه ریزی کنید. سه یا چهار سال زمان مناسبی برای شماست تا در این مدت به کسب مهارت و تخصص و تجربه عملی، فراهم کردن سابقه کاری تقریبا مناسب، مطرح کردن خود و شبکه سازی بپردازید.


مثل اکثر کارجویان و دانشجویان نباشید که تازه بعد از امتحان کردن کلی راه و روش و شکست در آنها یا بعد از فارغ التحصیل شدن به این فکر می افتند که حالا چکار کنم؟ کجا مشغول به کار شوم؟ چطور وارد بازار کار شوم؟ از همان ابتدای دانشجویی برای خود در حوزه کاری هدف تعیین کنید و برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنید. یا اگر مجبور به اشتغال به کاری غیر مرتبط با علاقه خود هستید، همزمان با آن برای رسیدن به اهداف خود برنامه ریزی کنید.

2-    شبکه سازی کنید
پیش از این گفتیم آگاهی از فرصت های شغلی ضروری است و برای آگاهی از فرصت های شغلی پنهان با شبکه سازی برنامه ریزی کنید و با شبکه سازی تلاش کنید این فرصت ها را دریابید.
شبکه سازی یعنی اینکه با ابزارهای موجود (وب سایت و وبلاگ شخصی، حضور فعال در تالارهای گفتگو و فروم های داخلی و خارجی و انجمن های علمی، شبکه های اجتماعی،  شرکت در کلاس ها و دوره های تخصصی، نوشتن مقالات علمی و ارائه آنها، به نمایش گذاشتن توانایی های خود نزد اساتید خود و ...) و صرفا با تکیه بر سطح دانش و تخصص، توانمندی ها و استعداد هایتان، خود را به دیگران معرفی کنید و از این طریق اجازه دهید دیگران شما را شناخته، به تخصص شما اعتماد کنند و براساس آنچه شایسته شماست روی شما و توانایی های شما حساب باز کنند.

یک هشدار
در شبکه سازی همواره به اخلاق حرفه ای و صداقت بیش از هر چیزی دیگری پایبند باشید و هرگز با چاپلوسی سعی در شبکه سازی و گسترش روابط خود نکنید چرا که افراد به خوبی صداقت را از چاپلوسی تشخیص می دهند و از آنجاییکه دنیای شبکه دنیای کوچکی است چاپلوسی شما خیلی زود به گوش همه خواهد رسید پس انتخاب با شماست که در مورد شما چه به گوش دیگران برسد: چاپلوسی یا صداقت و اخلاق و تخصص

 یک خاطره
جالب است بدانید در هشت سال گذشته به هر جایگاه شغلی که رسیدم و از هر موقعیت شغلی که مطلع شدم، همه اش بخاطر شبکه سازی بوده است. به یاد می آورم که اولین فرصت کاری را استاد عزیزم به من پیشنهاد داد. در آن زمان (هشت سال پیش) که تجربه کمی در زمینه شبکه داشتم از استادم پرسیدم: استاد چرا روی من حساب کردید و این کار را به من پیشنهاد دادید؟ با اینکه من به توانایی ها و سطح تخصص خودم کاملا ایمان و باور داشتم و مطمئن بودم از عهده هر کاری بر می آیم، صرفا از روی کنجکاوی، سوالم را یک بار دیگر این طور بیان کردم: آِیا بخاطر سمج بودن من برای پیدا کردن کار بهتر و صرفا دلسوزی و ترحم شما نسبت به من بوده یا اعتماد شما به تخصص من؟

در جواب، استاد عزیزم پاسخ داد: ببین مجتبی جان همیشه این را به خاطر داشته باش که در حوزه کاری پیش از اینکه کسی تو را به شرکت یا مدیری برای کاری معرفی کند و اشتغال تو برایش مهم باشد، اعتبار خودش نزد آن شرکت و مدیر برایش مهم تر است پس در حوزه کاری افراد اگر تو را معرفی می کنند صرفا بخاطر تخصص و توانایی های تو است نه از روی حس ترحم و دلسوزی. ترحم و دلسوزی گاهی اوقات منجر به خراب شدن اعتبار معرفی کننده نزد آن شرکت و مدیر می شود و هیچ کس دوست ندارد اعتبار چندین و چند ساله خود را با دست خود نابود کند.


می بینید که با شبکه سازی شما می توانید فرصت های خوبی برای خود ایجاد کنید اما بدانید در این شبکه افراد صرفا براساس توانایی ها و تخصص شما روی شما حساب باز می کنند و اجازه می دهند شما از این فرصت ها استفاده کنید. پس از خود یک متخصص حرفه ای و خبره بسازید.

3-    دوره های تخصصی ببینید و خود را محک بزنید.
همانطور که می دانید این روز ها با تکیه بر دروس دانشگاه، شما هرگز به جایگاه شغلی دوست داشتنی خود نخواهید رسید بنابراین پیشنهاد می کنم حتما همزمان با دانشگاه در دوره های تخصصی مهندسی شبکه که شما را به اهدافتان می رساند شرکت کنید و مدرک معتبر بگیرید و دانش خود را همیشه بروز نگه دارید چرا که سرعت توسعه دانش در حوزه مهندسی شبکه بسیار سریع شده است.
گذراندن دوره های تخصصی و البته بروز نگه داشتن دانش خود به این دلیل اهمیت دارد که وقتی برای استخدام و مصاحبه کاری به شرکتی می روید بدانید که مصاحبه کننده به تنها چیزی که دقت نمی کند یا دقت بسیار کمی روی آن دارد، مدرک دانشگاهی شماست!!! در عوض به دو چیز توجه ویژه ای دارد: اول دوره های تخصصی که گذرانده اید و دوم سابقه کاری شما.
پس دوره بگذرانید و با مدرک گرفتن دانش خود را محک بزنید و همواره خود را برای شرکت در مصاحبه های فنی، به چالش کشیدن مصاحبه کننده و انجام وظایف محوله خود بروز و آماده نگه دارید.

در نتیجه:
بنابر تجربه شخصی و وضعیت بازار  فعلی کار در کشور عزیزمان، اگر شما برای شناسایی فرصت های شغلی برنامه ریزی کنید، دوره های تخصصی ببینید و همزمان روی شبکه سازی تمرکز کنید، به شما قول خواهم داد شما دغدغه پیدا کردن کار، ارتقای جایگاه شغلی و افزایش درآمد خود را نخواهید داشت.


 دانلود PDF این مقاله

(با 2 رای)


سایر موارد

6 مهارت که باعث تمایز شما نسبت به سایر متخصصان می شود

6 فروردین 1397  مجتبی دهقانی

اغلب کسانی که به عنوان کارشناس و متخصص فنی وارد دنیای شبکه می شوند، بر ...

دو پیش نیاز اساسی ورود به دنیای فناوری اطلاعات و مهندسی شبکه

13 اسفند 1396  مجتبی دهقانی

دو پیش نیاز اساسی ورود به دنیای فناوری اطلاعات و مهندسی شبکه ...

Web Analytics